Jaro v Kartágu v Literární kavárně na výstavě Svět knihy 2017 v Praze

Jaro v Kartágu v Literární kavárně na výstavě Svět knihy 2017 v Praze

Za polorozpadlými lázněmi římského imperátora Antonia Pia se temně modralo Středozemní moře, vody jeho Tuniského zálivu. A ještě dále na východě se hrbily bezlesé fialovohnědé hory pobřežního Atlasu, nad kterými na bělavém nebi ztuhly v prapodivných tvarech bílé nadýchané mraky. Ztuhly, doslova se zamyslely, kam mají letět, jestli zpátky, do saharské pouště, nebo dopředu, na otevřené moře a dále, možná do Ruska, a možná do Číny…

Právě do této krajiny, do přímořské vily blízko ruin starověkého Kartága, přijela, v brzkém jaru roku 1934, rusovlasá žena. Objevila se v přepychovém bílém kabrioletu Renault, v doprovodu majitele vily, hlavy jedné z mála tuniských bank, pana Chadžibeka. Žena se jmenovala Marija Merzlovskaja. Od toho dne a na dlouhé roky se stala jednou z nejtajemnějších a nejvlivnějších stínových postav nejen vyšší společnosti francouzské kolonie Tuniska, ale i, pravděpodobně, celého Blízkého východu.

Tímto textem začala dramatická ukázka z první části stejnojmenné sextalogie, kterou prezentovali herci Yana Shevchenko a Pavel Trochta. Jejich představení doprovodil vybranými ukrajinskými a ruskými písněmi Viktor Byček, sólista Pražského filharmonického sboru.

Čestným hostem byl Alexandr Michalskij, syn Václava Michalského, který ze zdravotních důvodů musel plánovanou účast zrušit.

 

Autor fotografií: Alexandr Zvezdenkov