Kulturní program RSVK v Praze – 23. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2017, stánek “ČTI RUSKO”, S204

Kulturní program RSVK v Praze – 23. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2017, stánek “ČTI RUSKO”, S204

Program Ruského střediska vědy a kultury v Praze na květen 2017 – stáhnout

PROGRAM

účasti ruské delegace na knižním veletrhu Svět knihy v Praze 

(11. – 14. května 2017)

9.května, úterý

12:30 – 14:00 – Přednáška spisovatele Alexeje Varlamova na téma Životopis spisovatele jako žánr. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, nám. Jana Palacha 2, Praha 1, posluchárna 325.

12:00 – 16:00 – Prezentace novinek studijní a metodické literatury k výuce ruštiny jako cizího jazyka. Představuje generální ředitelka nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy Svetlana Remizova. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, nám. Jana Palacha 2, Praha 1.

14:10 – 15:40 – Přednáška spisovatele Leonida Juzefoviče na téma Občanská válka na Východě Ruska (1918-1922) a deník generála Pepeljajeva. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, nám. Jana Palacha 2, Praha 1, posluchárna 313.

10. května, středa

11:00 – 12:00 – Přednáška spisovatele Alexeje Varlamova na téma Životopis spisovatele jako žánr. Ruská literatura ХХ. století. Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Arna Nováka 1, Brno, posluchárna č. A 31.

12:00 – 13:00 – Přednáška spisovatele Leonida Juzefoviče na téma Občanská válka na Východě Ruska (1918-1922) a deník generála Pepeljajeva. Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Arna Nováka 1, Brno, posluchárna č. A 31.

10:30 – 13:00 – Prezentace novinek studijní a metodické literatury k výuce ruštiny jako cizího jazyka. Představuje generální ředitelka nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy Svetlana Remizova. Ústav slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Arna Nováka 1, Brno, posluchárna č. A 31. 

23. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2017

Výstaviště Praha Holešovice

Témata:
Genius loci v literatuře / M(ě/í)sto v hlavní roli
Kniha jako objekt
Audioknihy

Otevírací doba:
čtvrtek–sobota, 11.- 13. května, 9:30 – 19:00, neděle, 14. května, 9:30 – 16:00

Stánek ČTI. RUSKO – S204, Rusko

Velký sál, střední hala, Průmyslový palác

11. května, čtvrtek

11.00 – Slavnostní zahájení veletrhu.

11.30 – Slavnostní zahájení ruského stánku za účasti mimořádného a zplnomocněného velvyslance Alexandra Zmejevského a ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze Leonida Gamzy.

11.45 – Kulatý stůl Ruský jazyk v Čechách. Účastní se předseda Asociace rusistů Jiří Klapka, generální ředitelka nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy Svetlana Remizova, zástupkyně nakladatelství Klett Mgr. Lenka Helísková, vedoucí kurzů ruského jazyka při Ruském středisku vědy a kultury Kateřina Zubkovska, vedoucí Odboru vědy a školství RSVK Veronika Novoselova

12.45 – 13.45 – Kulatý stůl Česko-ruské kulturní vztahy. Prezentace knihy Legendy, pohádky a mýty západních Slovanů (série Knihovna světové literatury. Poklady světové klasiky). Účastní se předseda asociace rusistů České republiky Jiří Klapka, spisovatelka a překladatelka Galina Lifšic-Artemjeva, vedoucí knihovny RSVK v Praze Radost Malijeva, vyučující na kurzech ruštiny při RSVK Ludmila Nyklova, vyučující češtiny Michaela Valentová. Moderuje Veronika Novoselova.

14.00 – Generální ředitelka nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy Svetlana Remizova seznamuje s videomateriály o Rusku pro výuku ruštiny jako cizího jazyka.

16.00Prezentace sborníku Současná ruská poezie (vydání nakladatelství Univerzity Palackého v Olomouci). Prezentuje doc. Zdeňka Vychodilová se svými doktorandy: Jaroslava Janečková, Václav Štefek, Kateřina Nosková, Patrik Dudek. Moderuje Patrik Varga.

17.00 RSVK – Slavnostní předání certifikátů a cen účastníkům a laureátům akce “Totální diktát-2017” za účasti autoru textu Leonida Juzefoviče (autogramiáda).

18.00 – Tvůrčí setkání se spisovateli Alexejem Varlamovem, Leonidem Juzefovičem, Marinou Stepnovou a vdovou Valentina Rasputina Olgou Losevou v Ruském středisku vědy a kultury. Velký sál, Na Zátorce 16, Praha 6 Bubeneč, metro Hradčanská.

12. května, pátek

8.00 – 9.00 – Mini-diktát pro žáky a studenty vyšších tříd gymnázia. Setkání se spisovatelem Leonidem Juzefovičem a Alexejem Varlamovem, ceny pro nejlepší výsledek v diktátu – kniha autora textu s autogramem. Škola při Velvyslanectví, Krupkovo nám. 1, Praha 6.

11.00 – Prezentace Alexeje Varlamova na téma Životopis spisovatele jako žánr. Ruská literatura ХХ. století na příkladě knih ze série Život významných osobností (Alexandr Grin, Vasilij Šukšin, Alexej Tolstoj, Michail Bulgakov, Andrej Platonov). Moderuje – Nina Litvinec, programová ředitelka Institutu překladu.

12.00 – 12.50Autorské čtení. Marina Stepnova a studenti DAMU přečtou úryvky z románu Lazarovy ženy (nakladatelství Ikar). Literární kavárna, pravé křídlo, balkón vlevo.

12.00“Rusko – pohled shora”. Video-prezentace fotoalba unikátních fotografií Sergeje Fomina Přelet nad Ruskem (vydán za podpory skupiny společností Region). Prezentuje Jurij Korotkov, rada skupiny Region.

13.00К 80. výročí narozenin Valentina Rasputina. Prezentace knihy Hodiny francouzštiny s ilustracemi Vladimira Galdjajeva (vydalo nakladatelství Akropolis za podpory ruského Institutu překladu). Čestný host – Olga Loseva, vdova Valentina Rasputina. Účastní se spisovatel Alexej Varlamov, PhDr. Jana Sováková (západočeská univerzita), ředitel nakladatelství Filip Tomáš a překladatelka Markéta Klobásová. Moderuje Nina Litvinec.

14.00 – Seminář pro překladatele z ruského jazyka. Účastní se spisovatelé Alexej Varlamov, Leonid Juzefovič, Marina Stepnova, překladatelé Jakub Konečný, Lukáš Klimeš, Markéta Klobásová, Jaroslava Janečková a programová ředitelka Institutu překladu Nina Litvinec. Moderuje Veronika Novoselova.

15.00 – Spisovatel Alexej Varlamov představuje sérii Život významných osobností nakladatelství Molodaja gvardija. Moderuje Nina Litvinec.

16.00 – Literární cena Ruska «Velká kniha». Setkání s generálním ředitelem ceny Velká kniha Georgijem Urušadze. Účastní se laureáti ceny spisovatelé Leonid Juzefovič, Alexej Varlamov, Marina Stepnova. Moderuje Nina Litvinec.

17.00 – Tvůrčí setkání spisovatelky Mariny Stepnové se čtenáři.

18.00 – Kulatý stůl za účasti nakladatelství, která vydávají překlady z ruštiny. Účastní se ředitel nakladatelství “Omega. Dobrovský” Pavel Tůma (vydává knihy Jevgenije Vodolazkina a Diny Rubinové), generální ředitel nakladatelství Akropolis Filip Tomáš (vydává knihy Viktorie Tokarevové, Valentina Rasputina, Jurije Poljakova, Anny Matvejevové), ředitel nakladatelství Prostor Aleš Lederer (vydává knihy Guzel Jachinové), programová ředitelka nakladatelství Host Dana Blatná (vydává knihy Jeleny Čižovové), vedoucí Odboru vědy a školství RSVK Veronika Novoselova a jiní. Moderuje programová ředitelka Institutu překladu Nina Litvinec.

13. května, sobota

10.00 – Účast Alexeje Varlamova v pietních akcích města Jeseník, věnovaných paměti padlých vojáků při osvobození Československa od fašistických okupantů.

11.00 – К 100. výročí únorové a říjnové revoluce v Rusku. Prezentace knihy Stanislava Rybase «Spiknutí vedení aneb Totální převrat». Čestný host – zástupce vedoucího Odboru dějin XX. století Ústavu dějin Akademie věd, PhDr. Emil Voráček.

12.00 – Poslední tečka v dějinách občanské války v Rusku. Leonid Juzefovič představuje svůj román «Zimní cesta», který získal cenu Velká kniha. Moderuje Nina Litvinec.

13.00 – Prezentace nových audiovizuálních materiálů nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy pro výuku ruštiny jako cizího jazyka. Představuje generální ředitelka nakladatelství Svetlana Remizova.

14.00 –  60. výročí první družice Země! Prezentace sbírky miniaturní knihy Jaroslava Kostjuka Kniha v kosmu – kosmos v knize. Účastní se sběratel kolekce Jaroslav Kostjuk a zástupce ředitele Hvězdárny a Planetária hl. města Prahy Ing. Jan Šifner.

15.00 – Prezentace všeruské soutěže pro děti a mládež Kniguru. Start projektu Kniguru v Čechách. Prezentace generálního ředitele soutěže Georgije Urušadze.

16.00Připravuje se k vydání v nakladatelství “Omega. Dobrovský”. Ukázky z knihy Diny Rubinové Syndrom Petrušky a Jevgenije Vodolazkina Aviátor. Překladatelky Jaroslava Janečková a Anna Rosová.

17.00 – Ruská píseň – historie a současnost. Prezentace Zpěvníku ruských písní v češtině. Autoři Jiří Klapka a Klaudia Eibenová. Prezentuje vedoucí českého klubu bardů Tatjana Sizova a účastníky Bard-klubu Praha.        

18.00 – 18.50 Autorské čtení. Prezentace překladu do češtiny románu Václava Michalského Járo v Kartágu. Za účasti autora a překladatele Václava Hrbka. Studenti DAMU přečtou ukázky z románu za hudebního doprovodu. Literární kavárna, pravé křídlo, balkón vlevo.

14. května, neděle

10.00 – Prezentace nových studijních materiálů pro výuku ruštiny jako cizího jazyka. Představuje generální ředitelka nakladatelství Ruský jazyk. Kurzy Svetlana Remizova.

11.00 – K 125. výročí narození Mariny Cvetajevové. Kulatý stůl Česko v tvorbě Mariny Cvetajevové. Účastní se zakladatelka a předsedkyně českého spolku Mariny Cvetajevové Galina Vaněčková, PhDr. Jana Kostincová (univerzita Hradec Králové) s příspěvkem “Marina Cvetajevová v Čechách: vědecká reflexe, překlad i mýtus”, první překladatel Krysaře do češtiny Michal Laštovička, překladatelka knihy Pád do propasti: poslední léta Mariny Cvetajevové Alena Morávková, básnířka a překladatelka Jana Štroblová.

13.00 – Kulatý stůl nakladatelů, kteří vydávají studijní materiály k výuce ruštiny jako cizího jazyka – Fraus (Česko) a Ruský jazyk. Kurzy (Rusko). Účastní se generální ředitelka Svetlana Remizova, redaktorka Oxana Dzugoeva, vedoucí marketingu Marie Nováková.

14.00 – Čas poezie. Prezentace básnické sbírky předsedkyně koordinační rady ruských krajanů Lubovi Vondrouškové, básnířky Tatjany Králové, básníka Vladimira Andrejeva (básnická sbírka Zastavte zemi), Vladimíra Franty.

Všechny akce jsou tlumočeny čeština, ruština.

Na stánku je zahájen prodej knih v ruštině a v češtině.