Michalskij Václav VáclavovičPovídky

Václav V. Michalskij – Recenze – povídka

https://pixabay.com/cs/psací-stroj-klíče-mechanicky-dopisy-726965/

Dokonce ani v nejúnavnějších nezodpovědných dnech mé puberty jsem nepsal verše – bál jsem se. Instinktivně jsem měl strach psát i divadelní hry. Ale tak nějak mne v prváku na institutu přítel strhl ke spoluautorství, a v mracích cigaretového dýmu jsme za týden uplácali divadelní hru. Jak se sluší a patří, vytiskli jsme ji ve čtyřech exemplářích, a když jsem odjížděl na prázdniny, vzal jsem si jeden s sebou.

V těch slavných časech můj osmdesátiletý děda Adam hlídal velký sad šlechtitelské stanice. Pušku neměl, jen píšťalku a stinnou chýši, pokrytou trávami, jako místo oficiálního pobytu stráže.

Ráno jsem dědovi přinesl divadelní hru, nakousal několik velkých, ale ještě kyselých jablek přímo ze stromu, které jsem vyházel za vysoký val, hustě porostlý pichlavou trnkou, který odděloval sad od velké prašné cesty.

Pohodlně se v chýši usadil a vzal si brýle, jejichž jedna nožička byla zahnutá a zahýbala se okolo ucha. Vzal si hru. A já šel domů, těšil jsem se pohledem na rovné řady plodících jabloní a vůbec upraveností elitního sadu, jehož vzhled vyvolával naděje na budoucnost.

Kráčel jsem po čerstvém strništi, které trochu pružilo pod podrážkami mých sandálů. Zřejmě sekáči posekali trávu v sadu teprve včera. Ještě osychala na rovných řádcích mezi řadami silných, vápnem přesně nabílených kmenů a voněla tak smutně, tak jemně, že se chtělo brečet nebo skládat verše.

K večeru jsem se vrátil do sadu a dostal od svého milovaného dědy nejpřesvědčivější recenzi v životě.

„Proč jsem to četl?“ pohlédnuv na mne smířlivě strnulýma, dokonce i ve stáří emailově modrýma očima, zeptal se děd. Podal mi rukopis, pečlivě sešitý jeho autory v Moskvě. „To co?!“ během rozrušení děd občas používal polskou jazykovou stavbu. „Lepší by bylo dívat se na nebe dírou v chajdě.“

2011

***

Přeložil: Václav Hrbek, 2016

Přeloženo se souhlasem autora

Povídka z knihy Václava V. Michalského – Není ti souzeno (Михальский В.В. “Не судьба”. Рассказы), vydané nakladatelstvím Soglasie roku 2017.


Přečtěte si Jaro v Kartágu

E-book ke stažení zdarmaklikněte na tento odkaz – dále “Koupit” – do “Slevový kupón” uveďte: JVK a klikněte na “Použít”…

Tištěnou knížku získáte ZDE